Gürültü Seviyesi Ölçüm Cihazı-testo 815

Klima ve ısıtma sistemlerinde, yakma tesisleri veya ofis ortamında gürültü ölçümleri için!

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “Gürültü Yönetmeliği Taslağı” yayınlanmıştır.

Gürültü Yönetmeliği Taslağı’nda belirtildiği şekli ile işveren, çalışanların maruz kaldığı gürültü düzeyini, işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesinde ele almak ve gerekiyor ise gürültü ölçümleri yaptırarak gürültüye maruziyeti belirlemekle yükümlüdür. Bunun yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesinde, gürültüden kaynaklanabilecek riskleri değerlendirirken iş ekipmanlarının gürültü emisyonu hakkında bilgi sağlanması gerekmektedir.

t815_brewery_brauereiÇalışma ortamındaki gürültü seviyesinin belirlenmesi için gürültü emisyonlarının ölçümü portatif cihazlar ile kolaylıkla gerçekleştirilebilir. testo 815, ortam gürültü ölçümleri için ideal bir cihazdır. Fast/Slow (Hızlı/Yavaş) butonu ile ölçüm süresi 1 sn ile 125 msn arasında ayarlanabilir böylece sesin kaynağı daha iyi değerlendirilir. Frekans analizinde karakteristik, A’dan C’ye değiştirilebilir.


A karakteristiği insan kulağının algıladığı ses frekansıdır, C karakteristiği ise düşük frekanslı sesleri kapsar. Opsiyonel kalibratör sayesinde ölçüm cihazı, tornavida yardımı ile doğrudan sahada tekrar kalibre edilebilir. Cihaz ile birlikte verilen rüzgar koruma başlığı, dış mekan ölçümlerinde doğru ölçüm sonuçları sağlar ve mikrofonu kir ve tozdan korur.

testo 815’in özellikleri:

  • A ve C karakteristiğine göre frekans ayarı
  • Maksimum ve minimum değerlerin gösterimi
  • Değiştirilebilir zaman ayarları (Hızlı / Yavaş)
  • Kısmi ölçüm aralığıÖlçüm aralığı :+32 … +130 dB

Ölçüm aralığı :+32 … +130 dB
Frekans aralığı :31,5 Hz … 8 kHz
Doğruluk :±1.0 dB
Çözünürlük : 0.1 dB
Pil ömrü :70 sa
Garanti :2 yıl

Temmuz 26, 2013 tarihinde Portatif Ölçüm Cihazları içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: